Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

Є.А. Квятковський, Т.О. Квятковська, Т.Л. Куцяк, Л.П. Гавриш

Доцільність ультразвукового скринінгу органів сечової системи з метою виявлення урологічних захворювань у вагітних при постановці на облік в жіночій консультації

РЕФЕРАТ

Частота інфекції органів сечової системи у вагітних складає 5-12%. Вагітні з аномаліями розвитку нирок перебувають в групі високого ризику по розвитку ускладнень вагітності. При цьому стан нирок і верхніх сечових шляхів у переважної більшості пацієнток до вагітності і в першому триместрі вагітності залишається нез’ясованим через існуючий алгоритм спостереження. У зв’язку з відсутністю попередньої інформації про стан органів сечової системи урологи часто опиняються в непростій діагностичній колізії.

Мета дослідження: визначити роль ультразвукового скринінгу органів сечової системи вагітних при постановці на облік в жіночій консультації в першому триместрі вагітності.

Матеріали і методи. Ультразвуковий скринінг проведено 370 вагітним жінкам за допомогою ультразвукових апаратів Logiq-400 MD та HONDA HS-2000. Комплексне ультразвукове дослідження (УЗД) сечової системи, включаючи доплерометрію ниркових судин і сечовідно-міхурових викидів, було проведено 32 вагітним.

Результати. При ультразвуковому скринінгу сечокам’яна хвороба була виявлена у 12 вагітних, гідронефроз I стадії - у 21, гідронефроз II стадії - у 43 (у 20 із вторинним пієлонефритом), пієлонефрит - у 16, цистит - у 5, подвоєння нирки - у 8, солітарна кіста нирки - у 3, єдина нирка - у 1 вагітної. При наявності гідронефрозу всім вагітним жінкам була рекомендована позиційна терапія, вони були виділені в групу ризику з порушенням уродинаміки і можливим приєднанням пієлонефриту. У двох вагітних дані комплексного УЗД і неусунення пієлонефриту протягом 3-4 днів, незважаючи на позиційну і антибактеріальну терапію, послужили підставою для проведення дренування верхніх сечових шляхів за допомогою сечовідного стента. Стентування дозволило швидко усунути гестаційний пієлонефрит, і подальший перебіг вагітності протікав без ускладнень.

Висновки. Ультразвуковий скринінг органів сечової системи вагітних жінок при постановці на облік у жіночій консультації дозволив виявити урологічну патологію у 29,5% ва-гітних. З них, зокрема, у 11,9% було виявлено гідронефроз, у 5,4% - гідронефроз, ускладнений пієлонефритом, у 4,3% - пієлонефрит, у 3,2% - сечокам’яна хвороба, у 2,2% - аномалії розвитку нирок. При проведенні ультразвукового скринінгу в I триместрі вагітності, в разі виникнення ускладнень вагітності з боку органів сечової системи в II або III триместрах, повторне проведення УЗД є динамічним дослідженням. Це сприяє більш об’єктивній оцінці клінічної ситуації і полегшує вироблення тактики ведення вагітної урологом. Проведення ультразвукового скринінгу дозволяє з великою ймовірністю судити про характер виниклих порушень уродинаміки в процесі вагітності, своєчасно проводити адекватну корекцію розладів уродинаміки, мінімізувати негативні наслідки в разі виникнення гестаційного пієлонефриту, а також запобігати перехід серозної форми пієлонефриту в гнійну. Ці заходи допомагають зберегти вагітність і здоров’я матері і плоду. У перспективі вважаємо за доцільне проводити комплексне обстеження майбутніх батьків перед планованою вагітністю, включаючи обов’язкове проведення УЗД сечової системи у жінок.