Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

Н.С. Целюх, В.В. Кітик, В.В. Дмитрієнко

Вплив факторів харчування на утворення каменів у нирках серед населення нашого регіону

Вступ. Сечокам’яна хвороба (нефролітіаз, уролітіаз, нирковокам’яна хвороба) - хронічне захворювання нирок, при якому внаслідок порушення обміну речовин та місцевих змін у нирках і сечоводах утворюються камені (Г. Ігнатенко, І.В. Мухін, 2003). Про утворення каменів у нирках писав ще у ХIХ столітті український вчений Грум-Гржимайло: «Речовини, з яких утворюються камені, виділяються нирками з крові і є не стільки результатом хворобливого стану нирок, скільки цілого організму». І хоча минуло понад 100 років, точних причин утворення каменів у нирках так і не знайдено.

У 120-140 жителів нашої планети на 1000 населення кожного року утворюються камені сечового тракту зі співвідношенням чоловіки: жінки 3:1 (Європейська Асоціація Урологів, довідник, 2011). Зважаючи на таку велику питому вагу хворих із сечокам’яною хворобою серед населення, є доцільним продовжувати пошуки причин утворення каменів.

Загалом існувало багато теорій утворення каменів, як, наприклад, теорія катару мисок (Meckel, 1856), кристалоїдна (Ulzman, 1890), колоїдна (Schade, 1909; Lichrwitz, 1910), кальцієва теорія (Hammersten, 1945). Пізніше утворення каменів у нирках пов’язували з існуванням бактерій, що розкладають сечовину. Протеолізно-іонна теорія об’єднує 4 складники сечі: білки, ферменти, кристали, рН (Единн, 1984, Дзюрак, 1989). Сучасна теорія швейцарського професора Hess стверджує, що кристали оксалату кальцію будуть розчинятися, якщо співвідношення [Ca]:[оксалати] складає 1:1. Кальцій є важливим мікроелементом для організму, норми його споживання залежать від витрат енергії, віку та інших чинників і коливаються від 800 до 1000 мг за день. У 3 порціях хліба кальцію міститься 80 мг, у 3 порціях м’яса - 120 мг, а в 3 порціях молока і молочних продуктів - 700 мг, тобто молочні продукти є основним джерелом Са. Ми провели опитування хворих на сечо- кам’яну хворобу, сечокислий діатез і здорових людей з метою виявити фактори харчування, які впливають на утворення каменів.

Мета дослідження: визначити, яким чином різні види харчових продуктів впливають на утворення каменів в сечовому тракті.

Матеріали і методи дослідження. Із 17.11.11 до 19.02.14 р. нами було опитано 135 хворих віком від 22 до 89 років. Анкета для опитування складалася з 8 питань щодо кількості і частоти споживання окремих продуктів: м’яса, молока, кефіру, чорного чаю, зеленого чаю, води, кави, сиру (творогу).

Після анкетування всіх опитуваних було поділено на групи: 60 осіб - у групі хворих із каменями в нирках, 47 - у групі хворих з піском і 28 - у контрольній групі без каменів і піску. Слід уточнити, що кристалами вважалися конгломерати солей < 4 мм на УЗД, а під словом «вода» розуміється не вся кількість випитої рідини за день, а власне вода.

Результати опитування наведені в таблиці 1.

Результати та їх обговорення. У результаті реалізації статистичного методу перевірки гіпотез з достовірністю 0,95 можна вважати, що споживання м’яса, чорного чаю та кави сприяє розвитку сечокам’яної хвороби. Для перевірки дослідження було використано так звану нуль-гіпотезу (Н0).

Згідно з загальноприйнятим алгоритмом методу перевірки статистичних гіпотез, на основі початкових табличних даних (табл. 1) була побудована так звана частотна таблиця класи-фікації (табл. 2) стосовно досліджуваних факторів дієти і диференційована за двома проявами сечокам’яної хвороби (наявність каміння та кристалів піску).

Критерієм перевірки наявності зв’язку між факторами дієти та ознаками сечокам’яної хвороби був статистичний критерій, відомий у спеціальній літературі під назвою «хі-квадрат» (табл. 3). Для виконання та перевірки критерію розраховуються відповідні однойменні значення статистики «хі-квадрат» за формулою:

,

де і - відповідні емпіричні та теоре- тичні частоти в рядку з номером і та стовпчику з номером j; m - кількість рядків у таблиці частот; n - кількість стовпчиків у таблиці частот.

Висновки

До 2030 року щорічні витрати на лікування сечокам’яної хвороби в США будуть дорівнювати щорічним витратам на лікування раку сечового міхура. Тому пошуки шляхів попередження утворення каменів у сечовому тракті стають ще важ- ливішими. Результати дослідження, проведеного серед населення нашого регіону, пока-зали що:

1. Споживання м’яса, кави і чорного чаю сприяє утворенню каменів у нирках.

2. Не виявлено зв’язку між вживанням продуктів багатих Са (молоко, сир, кефір), і сечокам’яною хворобою.

3. Результати дослідження стосуються населення нашого регіону і можуть відрізнятися від інших.

У проведеному дослідженні ми не ставили собі за мету відхилити одну істину і встановити іншу, навіть якщо так може здаватися на перший погляд, але якщо ця робота стане для когось сходинкою для проведення наступних і глибших досліджень, це буде найкращою нагородою для авторів.