Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

Є.А. Литвинець, Я.В. Гоцуляк, В.Є. Литвинець, А.В. Кондрат

Гестаційний пієлонефрит: стабілізація порушень систем перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту при лікуванні хворих

Вступ. Гестаційний пієлонефрит (ГП), або пієлонефрит вагітних - гострий інфекційно-запальний процес з переважаючим ураженням інтерстиціальної тканини, канальцевого апарату і стінок чашково-мискової системи нирки (частіше правої), який вперше розвинувся під час теперішньої вагітності. Частота цього захворювання в акушерській практиці складає, за даними різних авторів, 6-10% і, як правило, виникає у вагітних молодого віку в II-III триместрах вагітності (час-тіше в терміни 20-28 тижнів) [1, 4, 5].

У патогенезі гестаційного пієлонефриту важливе місце належить мембранопатологічним процесам, зумовленим активацією перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) та порушенням стану антиоксидантної системи захисту (АОСЗ) [3]. Тому взаєморівновага в оксидантно-антиоксидантній системі є важливою ланкою в підтриманні гомеостазу взагалі та при патології нирок, зокрема, і обумовлює включення в комплексне лікування середників антиоксидантної дії [2, 3, 6]. Перспективним можна вважати застосування фітопрепаратів із високим вмістом біофлавоноїдів та антиоксидантних вітамінів [7, 9, 10]. Високоефективним представником біофлавоноїдів може бути препарат на основі екстракту ягід журавлини - 500 мг (Ле Кран-500).

Даний препарат був вибраний тому, що в його склад входять екстракт ягід журавлини - 500 мг, який підкислює сечу, перешкоджає прикріпленню бактерій до поверхні уротелію, порушує синтез фімбрій та деформує стінку бактерій, потенціює дію антибіотиків.

Однак даних літератури про вплив препарату на основі екстракту ягід журавлини на ПОЛ та АОСЗ у хворих на гестаційний пієлонефрит ми не зустрічали.

Мета дослідження: вивчення антиоксидант-ної активності препарату на основі екстракту ягід журавлини (Ле Кран-500), при лікуванні хворих на гестаційний пієлонефрит.

Матеріали і методи дослідження. Нами проведене обстеження та лікування 58 вагітних із гестаційним пієлонефритом. Хворі були по-ділені на дві групи. До складу I групи (28 осіб) увійшли пацієнтки, які отримували традиційне лікування (відновлення порушеного пасажу сечі, антибіотик з групи цефалоспоринів II або III покоління, та спазмолітик у середньотерапевтичних дозах). II групу (30 осіб) склали хворі, яким у комплексне лікування був включений препарат на основі екстракту ягід журавлини - 500 мг. Препарат призначали по 1 капсулі 1 раз на добу протягом 1 місяця. Середній вік хворих складав 25,8±2,6 року. Групу порівняння склали 20 практично здорових вагітних віком від 18 до 40 років.

Стан ПОЛ та активність АОСЗ оцінювали за такими показниками: вміст малонового диальдегіду (МДА), сульфгідрильних груп (СГ) білків і небілкових компонентів плазми крові, рівень активності церулоплазміну та насиченість трансферину залізом.

Отримані дані опрацьовані статистично. За таблицею Стьюдента-Фішера визначали коефіцієнт достовірності (р). Статистично достовір-ною вважали різницю при р < 0,05.

Результати та їх обговорення. До початку лікування у хворих на гестаційний пієлонефрит виявлено достовірне посилення процесів ПОЛ (підвищення вмісту МДА на 47,9%) і зниження функціональної здатності АОСЗ: дезадаптація системи церулоплазмін-трансферин (підвищення активності церулоплазміну на 45,4%, зниження насиченості трансферину залізом на 21,3%), зменшення сульфгідрильних груп білків та небілкових компонентів плазми крові: загальних - на 32,1%, залишкових - на 47,2% та білкових - на 29,5% (р < 0,05) (табл. 1).

Після проведеного лікування позитивна динаміка клініко-лабораторних проявів захворювання у пацієнтів II групи, які отримували препарат на основі екстракту ягід журавлини, супроводжувалась суттєвим зменшенням активності процесів ліпопероксидації (зниження вмісту МДА на 33,5% у порівнянні з початковим рівнем) і покращенням функціональної здатності АОСЗ (відновлення майже повної взаємо-рівноваги у системі церулоплазмін-трансферин, а також підвищення загальних СГ - на 23,2%, залишкових - на 17,9% та білкових - на 23,7% (р < 0,05) (табл.1). У той же час у хворих I групи не відмічено нормалізації показників вільнорадикального окислення ліпідів (табл.1).

Виявлені при дослідженні зміни у хворих на гестаційний пієлонефрит показників вільнорадикального окислення ліпідів: активація процесів ПОЛ і пригнічення АОСЗ співпадають з даними літератури [2, 3].

Застосування традиційної терапії сприяло зниженню клініко-лабораторних проявів захворювання. Однак залишається високий рівень продуктів пероксидації ліпідів при зниженні антиоксидантного захисту, тобто є умови для подальшого прогресування та хронізації патологічного процесу після припинення лікування.

Застосування у хворих II групи препарату на основі екстракту ягід журавлини - 500 мг сприяло як нормалізації клініко-лабораторних показників, так і зниженню процесів ПОЛ та відновленню активності АОСЗ.

Висновки

Активація ПОЛ на тлі зниженої активності АОСЗ відіграє важливу роль у процесі хронізації та прогресуванні гестаційного пієлонефриту. Застосування препарату на основі екстракту ягід журавлини (Ле Кран-500) у комплексному лікуванні хворих на гестаційний пієлонефрит сприяє скороченню термінів нормалізації клініко-лабораторних показників завдяки відновленню взаєморівноваги між ПОЛ та АОСЗ.