Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

В.I. Горовий, Р.К. Балацький, Н.В. Магалецька

Досвід виконання трансобтураторного слінгу вітчизняним набором «УКРТЕХМЕДСЛIНГ» при лікуванні жінок зі стресовим нетриманням сечі

Вступ. Стресове нетримання сечі (раніше - нетримання сечі при напруженні) за даними літератури зустрічається у кожної 3-4-ї жінки після 40 років [2, 7, 8], але при відсутності пролапсу тазових органів хірургічне втручання виконують лише 5-10% пацієнток [2, 3, 7]. Серед хірургічних методів лікування стресового нетримання сечі найпопулярнішим сьогодні є малоінвазивний трансобтураторний слінг (субуретральна петльо-ва пластика, в гінекологічній літературі - уретропексія) [1, 4-7, 12-14]. В останні роки трансобтураторний слінг застосовують як операцію першого вибору для всіх типів нетримання сечі за наявності чи відсутності гіпермобільності уретри. Концепція операції базується на інтегральній теорії австралійського вченого Р.Е. Petros та шведського вченого U.I. Ulmsten [11], а також теорії «гамака» J.O. DeLancey [9]. Згідно з цими теоріями місцем прикладання операції є середній відділ уретри, який відповідає за утримання сечі; достатня підтримка уретри сприяє її стисненню при підвищенні внутрішньочеревного тиску; субуретральну петлю (слінг) встановлюють без натягу. Принцип слінгової операції полягає у стисненні уретри, сфінктерний апарат якої перестав функціонувати. Майже кожна розвинена країна випускає свій набір для трансобтураторного слінгу.

Мета дослідження: вивчення безпосередніх та віддалених результатів виконання трансобтураторного слінгу вітчизняним набором «УКРТЕХМЕДСЛІНГ» ПП «УКРТЕХМЕД» у жінок зі стресовим нетриманням сечі.

Матеріали та методи дослідження. За останні 5 років операцію встановлення трансобтураторного слінгу набором «УКРТЕХМЕДСЛІНГ» (методика inside-out) виконано 30 жінкам із стресовим нетриманням сечі. Вік хворих коливався від 36 до 72 років, середній - 46,5. Нетримання сечі I ступеня (нетримання сечі лише у вертикальному положенні) відмічено у 22 (73,3%) пацієнток, II ступеня (нетримання сечі у вертикальному та лежачому положеннях) - 8 (26,7%). Початкові ступені пролапсу тазових органів (цистоцеле, ректоцеле I ст. за Baden-Walker) відмічено у 4 (13,3%) жінок. У якості слінгу використовували поліпропіленову сітку «УКРАЇНСЬКА КОЛЬЧУГА» довжиною 45 см та шириною 1,2 см (рис. 1).

Техніка операції встановлення трансобтураторного слінгу представлена нами у попередніх роботах [3, 7].

Результати та їх обговорення. Лише в одному випадку під час виконання операції відмітили пошкодження бічної стінки сечового міхура перфоратором: виконали повторне проведення сітки, зашивання пошкодження стінки міхура вікриловими (2-0) швами та епіцисто-стомію. Хвора була виписана із відділення через 15 днів без надлобкового дренажу та з повним утриманням сечі. Інших ускладнень під час виконання операції (пошкодження уретри, гематома та кровотеча із рани та ін.) не спостерігали. Серед прооперованих жінок 28 (93,3%) виписано із відділень повністю утримуючи сечу, 2 (6,7%) - із покращенням (втрачали сечу значно менше, ніж до операції). У віддаленому післяопераційному періоді рецидиву нетримання сечі та ерозії стінки піхви не спостерігали, гіперактивність детрузора de novo виникала у 2 (6,7%) хворих. Результати виконання трансобтураторного слінгу вітчизняним набором «УКРТЕХМЕДСЛІНГ» подібні до даних літератури [4, 6, 10, 12-14].

Висновки. Перші безпосередні та віддалені результати виконання трансобтураторного слінгу вітчизняним набором «УКРТЕХМЕДСЛІНГ» з використанням поліпропіленової сітки «УКРАЇНСЬКА КОЛЬЧУГА» у жінок зі стресовим нетриманням сечі задовільні, що дозволяє рекомендувати дану методику для вико-ристання в практиці оперуючих урологів та гінекологів.