Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

Г.В. Бачурін, М.Ю. Богун, С.С. Ломака

Дiагностична цiннiсть iндексу здоров’я простати у ранньому виявленнi раку передмiхурової залози (огляд лiтератури)

Вступ. Проблема захворювань передміхурової залози (ПЗ) є на сьогоднішній день надзвичайно актуальною. Це пов’язано зі збільшенням кількості випадків захворювань, у тому числі і злоякісних новоутворень, поширенням патології серед чоловіків молодого віку, труднощами діагностики, особливо на ранніх стадіях, пізнім виявленням, підвищенням смертності. Тому питання раннього виявлення цієї нозології дуже важливе.

Рак передміхурової залози (РПЗ) є другою за частотою причиною смерті від раку у чоловіків. Поширеність раку простати збільшується з віком. З усіх нових випадків раку передміхурової залози лише 0,6% діагностуються серед чоловіків молодше 44 років, при цьому більшість випадків діагностується у віці від 65 до 74,1 року [1]. Рак передміхурової залози, як правило, протікає безсимптомно, тому це є сильним стимулом до широкого використання скринінгу на основі простатспецифічного антигену (PSA) для раннього виявлення цієї нозології.

З моменту виявлення сироваткового простатспецифічного антигену (PSA), він став головним молекулярним маркером, що використовується в діагностиці раку простати [2] .

Загальний PSA (tPSA) - хімотрипсиноподібна серинова протеаза, що продукується клітинами простатичного епітелію простати. tPSA складається зі зв’язаного PSA та вільного PSA (fPSA). Співвідношення fPSA до tPSA має назву PSA-index, а співвідношення tPSA до об’єму простати - щільність PSA.

Метою скринінгу на PSA є тестування безсимптомних чоловіків та покращення віддалених результатів лікування шляхом діагностування раку на ранній стадії. Перевага скринінгу - це зменшення частки випадків запущеної стадії на момент встановлення діагнозу та зниження рівня смертності від раку простати [3].

Нині загальний рівень tPSA в сироватці крові і4 нг/мл або аномальні результати пальцьового ректального дослідження є показанням для трансректального УЗД з біопсією для виявлення раку передміхурової залози [5]. Тестування на простатспецифічний антиген (PSA) у поєднанні з пальцьовим ректальним дослідженням (ПРД) є інструментом скринінгу для діагностики раку передміхурової залози. Обсте- ження Cabarkapa S., Perera M., McGrath S., Lawrentschuk N. на основі PSA показало зниження ризику смертності на 21%, але в той же час воно призводило до надмірної діагностики та надмірного лікування [4].

Сьогодні скринінг tPSA є суперечливим через численні обмеження. Хоча й більш високий рівень tPSA вказує на підвищений ризик розвитку раку передміхурової залози, загальний показник PSA є чутливим, але не специфічним для раку простати і на нього впливають інші фактори, такі як доброякісна гіперплазія передміхурової залози, простатит, виконання пальцьового ректального дослідження та інші доброякісні стани [3].

Ця низька специфічність тесту на tPSA може призводити до зайвої біопсії простати. Непотрібна біопсія передміхурової залози також може призвести до надмірної діагностики, лікування та фінансових витрат. Нині за результатами дослідження Loeb S., Bjurlin M.A., Nicholson J. et al., багато чоловіків піддаються необов’язковій біопсії для виявлення індолентних пухлин [6].

Тому виникає потреба в пошуку нових біомаркерів у діагностиці раку простати.

Серед fPSA існують чотири різних ізоформи proPSA (p2PSA, p4PSA, p5PSA і p7PSA) і називаються відповідно до довжини послідовностей пептидів пролідера. P2PSA з двома амінокислотами вважається найбільш канцерспецифічною формою [7]. P2PSA виробляється переважною кількістю в периферичній зоні простати, яка є джерелом канцерогенезу, в той же час p2PSA майже не виробляється в перехідній зоні, що вказує на його більшу чутливість та специфічність до раку простати, ніж існуючі показники загального та вільного PSA.

У результаті виявлення ізоформи proPSA - p2PSA, стало можливим визначення індексу здоров’я простати.

Мета дослідження: встановити діагностичну цінність індексу здоров’я простати у ранньо-му виявленні раку передміхурової залози, спираючись на результати відповідних наукових досліджень.

Матеріали і методи дослідження. Зарубіжні науково-дослідницькі праці за темою індекс здоров’я простати.

Результати та їх обговорення. Індекс здоров’я передміхурової залози (phi), затверджений в червні 2012 року Управлінням харчових продуктів та лікарських засобів США. Він вирішує багато недоліків, пов’язаних з обстеженням на PSA.

Його специфічність вища, тому що phi - це комбінація трьох різних ізоформ PSA: загального PSA, вільного PSA та p2PSA, поєднана в математичній формулі [8]:

phi = (p2PSA / fPSA) ґ Ц tPSA.

Phi - це простий аналіз крові, але він перевершує будь-який його окремий компонент для ідентифікації клінічно значущого раку простати [9, 10].

Індекс здоров’я простати (phi) може бути використаний для визначення ймовірності раку передміхурової залози на біопсії у чоловіків 50 років у віці і старше з загальним простатспецифічним антигеном (PSA) в діапазоні від 4 до 10 нг/мл. Низький рівень phi асоціюється з низькою ймовірністю знайдення раку простати на біопсії, у той час, як високий рівень phi асоціюється з високою ймовірністю виявлення раку передміхурової залози на біопсії. Рішення про прийнятність phi бути використаним в клінічній практиці є індивідуальним для кожного пацієнта і може залежати від інших клінічних факторів або сімейного анамнезу. Таблиця 1 вказує на ймовірність виявлення раку передміхурової залози на біопсії, коли PSA знаходиться в межах від 4 до 10 нг/мл. Ця таблиця може бути використана, як керівництво для інтерпретації phi [11, 12, 13].

Останнім часом з’являється все більше наукових досліджень, які вказують на можливість phi слугувати запорукою непотрібної біопсії.

Catalona W.J., Partin A.W., Sanda M.G. провели у США з 2003 до 2009 року велике перспективне багатоцентрове дослідження phi. У це дослідження було зараховано 892 чоловіків із загальним рівнем PSA 2-10 нг/мл та відсутності виявлення канцер-специфічних ознак раку простати при пальцьовому ректальному дослідженні [8]. Всім учасникам була виконана не менш, ніж 10-ядерна біопсія простати, що була первинною біопсією у 79%, повторною біопсія у 18% та невідомою у 3%. Основною метою до-слідження було порівняти специфічність phi та відсотка вільного PSA. Результати показали, що phi має значно більшу специфічність порівняно з % fPSA (16,0% проти 8,4%, р = 0,015). Він також був більш специфічним, ніж загальний PSA. Існував також значний зв’язок між phi та результатами Gleason щодо біопсії. Порівняно з найнижчою категорією phi (середня оцін-ка 0-24,9), у чоловіків з найвищими показниками phi (>55) був значно вищий ризик виявити будь-який рак передміхурової залози та результат Gleason і7. Подальше дослідження в цій популяції більш детально вивчило зв’язок phi та клінічно значущому раку. Зокрема, серед 658 чо-ловіків з проспективного випробування, яким була виконана первинна або повторна біопсія простати, для рівня PSA 4-10 нг/мл, phi мав більш точний прогноз клінічно значущого раку передміхурової залози на біопсії [10].

Phi також був оцінений перспективно у кількох європейських групах населення. Guazzoni G., Nava L, Lazzeri M, et al. повідомили про дослідження, яке включало 268 чоловіків із рівнем tPSA 2-10 нг/мл та відсутністю канцерспецифічних ознак раку простати при пальцьовому ректальному дослідженні. Пацієнтам була виконана розширена біопсія простати (18-22 точкова) у великому академічному центрі в Італії. Основною метою дослідження було порівняти phi та загальновживані еталонні тести, включаючи загальний PSA,% fPSA та щільність PSA. У цілому, 39,9% населення діагностували рак передміхурової залози, і у цих чоловіків спостерігався достовірно більший phi (середній 44,3 проти 33,1, p<0,001). При 90% специфічності phi мав більшу чутливість (42,9%), ніж% fPSA (20,0%) або щільність PSA (26,5%). Точність прогнозування була більша для phi (AUC 0,76), ніж для щільності PSA (61%),% fPSA (58%) та загального PSA (53%). Використання phi призвело до значного збільшення прогнозної точності [14].

За даними Supon Sriplakich, Bannakij Lojanapiwat et al. phi підвищує специфічність у виявленні раку передміхурової залози у чоловіків з ПСА 4-10 нг/мл та при відсутності ознак раку простати при проведенні пальцьового ректального дослідження. Індекс здоров’я простати також збільшує показник виявлення високодиференційованого раку. Цей тест є дуже корисним і дієвим інструментом для дискримінації між чоловіками з раком простати або без них у клінічній практиці, щоб уникнути зайвої біопсії простати [15].

Висновки

Численні великі перспективні дослідження з географічно різних регіонів постійно демонструють, що phi є більш специфічним маркером для виявлення раку простати, ніж існуючі стандартні референтні тести, такі як загальний PSA, вільний PSA, щільність PSA, час подвоєння PSA. Phi - це простий аналіз крові, який затверджений FDA США та багатьма іншими країнами світу. Індекс здо- ров’я простати може слугувати, як новий біомаркер у виявленні раку передміхурової залози. Також phi може слугувати запорукою непотрібної біопсії передміхурової залози, а також може прогнозувати рівень Gleason, який буде визначений після біопсії простати. Не-зважаючи на вищенаведені докази ефективності використання phi, нині є певні технічні труднощі з визначенням рівня p2PSA. Ми вважаємо за потрібне удосконалення лабораторних можливостей для імпрегнування цього показника в рутинну діяльність лікаря-уролога, адже це може знизити рівень виявлення раку простати на запущених стадіях хвороби, подов-жити канцер-специфічну виживаність та зменшити кількість проведення непотрібних біопсій.